הסוכן
החכם

חוק שעות עבודה ומנוחה

במדינות מערביות רבות בניגוד למדינות עולם שלישי ומדינות שונות אשר זכויות האדם זה לא משהו שמעסיק אותן יותר מדי, יש חוקים שונים אשר מטרתם להגן על האזרחים ביניהם חוקים בנושאי עבודה. חוקי העבודה השונים מסדירים מגוון נושאים ותחומים הקשורים ליחסי עובד מעביד כמו למשל שכר מינימום, ימי חופשה, ימי מחלה, תנאים סוציאליים וגם נושא של שעות עבודה ומנוחה.

חוק שעות עבודה ומנוחה, מה זה החוק הזה בדיוק

חוק שעות עבודה ומנוחה זהו חוק שנחקק לראשונה בשנת 1951 ומאז עבר שינוי והרחבות שכן המצב שהיה אז אינו המצב של היום מבחינת מקומות העבודה, תפקידים, מקצועות ועוד ולמרות השינויים עדיין קיימת חשיבות רבה שתהיה מסגרת התנהלות תקינה בין עובד ומעביד. חוק שעות עבודה ומנוחה הוא חוק המתייחס לזכויות העובד והתנהלות המעביד בהקשר לדברים שונים כמו למשל מבחינה של שעות עבודה, כמה שעות מותר לעבוד בסך הכל ביום, בשבוע, בחודש, משמרות יום ולילה, שעות נוספות, תוספות שכר בהקשר של שעות נוספות וכדומה. יש בו גם התייחסות לנושא של הפסקות ומנוחה ובסופו של דבר הוא מסייע גם למעסיקים וגם לעובדים להתנהל בצורה מסוימת. החוק אינו גורף לכלל המגזרים והתחומים ויש חקיקות משנה, חוקים נוספים ותוספות לחוק בהקשרים של בני נוער ומשרות מסוימות אשר אינן נכללות תחת חוק זה.

מה הדברים העיקריים אליהם מתייחס החוק

עיקרי הדברים אליהם מתייחס החוק הם נושא שעות עבודה שזה כולל כמה שעות עבודה נחשב יום עבודה מלא, מה קורה במידה ויש שעות נוספות והאם יש מגבלה של שעות נוספות, האם יש מגבלה ואיזה על מספר שעות עבודה שבועיות, התייחסות לימי עבודה סביב חגים, מה התשלום עבור שעות נוספות במידה ויש כזה ולא פחות חשוב זה חובתו של המעסיק לתעד בצורה מסודרת את שעות העבודה של כל עובד ועובד. עוד מתייחס החוק ליום מנוחה שבועי והאם אפשר להעסיק עובד ביום המנוחה שלו ואם כן באילו תנאים, וגם לנושא של הפסקות המגיעות לעובד מבחינת איזה סוגי הפסקות, מתי הן יכולות להתקיים ובאיזה פורמט, האם הפסקה נכללת בחישוב שעות לתשלום או שלא, כמה שעות הפסקה רצופה צריכות להיות בין יום עבודה אחד לשני ועוד. מעבר לכך מתייחס החוק לסקטורים שונים עליהם החוק לא חל מכל מיני סיבות. 

האם יש הבדלים בחוק שעות עבודה ומנוחה בין מגזרים ותפקידים שונים

משום שיש סקטורים ותחומים בהם יש צורך באמון אישי מה שנקרא משרת אמון, ויש משרות בהן לא ניתן להחתים באופן קבוע שעון נוכחות כמו צוות אויר, כמו כן יש מקצועות ותחומים בהם קיים קושי אובייקטיבי לפקח ולעקוב אחר שעות העבודה בפועל של העובדים למשל, דייגים, תפקידי ניהול בכירים, משרות שטח ועוד, החוק עושה הפרדה מסוימת בין מגזרים שונים. עוד מגזר בו יש הפרדה מבחינה חקיקתית זה נושא של עבודת בני נוער, עבודה של כוחות בטחון כמו שוטרים, כבאים ואפילו תפקידים מסוימים במגזר הציבורי. 

עד כמה יש חשיבות לקיומו של חוק שעות עבודה ומנוחה

העולם המודרני הוא עולם של הישגים והצלחה חומרית. אנשים רבים עסוקים בלעבוד ולהרוויח כמה שיותר, מחפשים קידום ומעמד ולעיתים העבודה משתלטת על החיים. הצורך של חוק שעות עבודה ומנוחה הוא לשמור על העובד מפני דרישות מוגזמות של המעביד אך גם על העובד מפני עצמו ומפני הישאבות לעבודה בלתי נגמרת שמשתלטת על החיים ומפריעה לעיתים לחיי משפחה וענייניים אישיים.

הנושאים העיקריים הם נושאים של הגדרת שעות, שעות נוספות, שעות עבודה שבועיות, פיצוי בגין שעות נוספות, הפסקות, התייחסות לימי חג ועוד.

משום שהעולם הוא מאוד תחרותי ואנשים רבים נשאבים לעבודה בלתי נגמרת, ומשום שיש מעסיקים אשר מנצלים את העובדים לחוק חשיבות רבה בשמירה ואיזון בין העבודה לחיי הפרט.

החוק אינו חל באופן גורף על כלל המגזרים והתחומים. יש החרגות של משרות אמון, כוחות בטחון, צוות אויר, דייגים, בני נוער ועוד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הקריירה שלך מתחילה כאן.
חיפוש משרות בחינם.

כאן תוכלו למצאו מגוון
כלים שיעזרו לכם בקריירה.

signup

יכולת לשלוח קורות חיים

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח.

pin

לוח נתונים לכל המשרות

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח.

הצטרפו לHOOP!

משתמשים רשומים יכולים לשלוח קורות חיים שמורים במערכת ואפילו ליצור אחד בכמה צעדים פשוטים!

הרשמה לסוכן החכם
הרשם ועבור ליצירת התראה
דילוג לתוכן